Sypialnia to miejsce odpoczynku i nasz osobisty azyl, gdzie możemy odciąć się od zgiełku i spraw dnia codziennego. Wykreowanie odpowiedniej atmosfery do relaksu czasem wymaga od nas pewnego wysiłku, zwłaszcza w kwestii zapachów. Właściwie dobrany aromat w sypialni może nie tylko poprawić nastrój i pomóc w wyciszeniu się, ale również w dużym stopniu wpływa na jakość snu i ogólną atmosferę panującą w pokoju. Doradzamy, jak dopasować najlepszy zapach do sypialni.
Znaczenie zapachu w pomieszczeniach
Ludzki węch jest niezwykle wrażliwy i bezpośrednio połączony z układem limbicznym, który odpowiada za emocje i pamięć. Dlatego odpowiedni zapach może wpłynąć na nasz stan emocjonalny – albo odprężająco, albo drażniąco czy pobudzająco. W sypialni potrzebujemy wyciszenia, dlatego znalezienie idealnego „odprężającego” aromatu jest szczególnie ważne.
Jakie są rodzaje zapachów?
Zapachy można ogólnie podzielić na kilka kategorii, a rozróżnienie ich i pogrupowanie da nam świadomość tego, co mamy do wyboru, gdy chodzi o sypialnię. Do wyboru są:
- świeże zapachy – takie jak cytrusy lub mięta, które orzeźwiają i energetyzują. Z tego względu będą lepsze do salonu czy gabinetu niż do sypialni, gdzie szukamy wyciszenia,
- zapachy drzewne – takie jak cedr, sandałowiec, czy jałowiec, kojarzą się ze stabilnością i naturą, wprowadzając element spokoju – idealny do wykreowania atmosfery relaksu,
- zapachy kwiatowe – na przykład lawenda, jaśmin, czy róża są znane ze swoich właściwości relaksujących i kojących. Jednak zbyt intensywne mogą drażnić i przeszkadzać w zaśnięciu,
- zapachy orientalne – takie jak wanilia, piżmo czy paczula dodają otoczeniu ciepła i przytulności, dlatego są doskonałe do sypialni,
- zapachy ziołowe – na przykład rozmaryn, szałwia, czy tymianek odprężają i uspokajają. Wybranie ich do sypialni to doskonała decyzja.
Konkretne nuty zapachowe do sypialni
Czas na wypunktowanie nut zapachowych, które najlepiej sprawdzą się w sypialni. Pamiętaj, że świeca czy inne źródło zapachu nie musi być skoncentrowana tylko na jednej nucie, lecz z powodzeniem może łączyć kilka z poniższych:
- lawenda – od dawna uznawana za naturalny środek uspokajający, który pomaga w zasypianiu i poprawia jakość snu,
- jaśmin – ma delikatny, kojący zapach, który może pomóc w redukcji stresu i poprawie nastroju,
- róża – znana ze swoich właściwości relaksujących, wprowadza element romantyczności do sypialni,
- cedr – zapewnia poczucie stabilności i spokoju, pomagając zredukować stres,
- sandałowiec – jego ciepły i bogaty zapach jest często stosowany w medytacji, sprzyjający głębokiemu odprężeniu.
Jak wprowadzić zapach do sypialni?
Istnieje kilka sposobów na wprowadzenie wybranego zapachu do sypialni, a jednym z najpopularniejszych i najmniej inwazyjnych jest zapalenie świeczek zapachowych. W sprzedaży są też różnego rodzaju dyfuzory, do których aplikuje się np. olejki eteryczne, a te są potem dystrybuowane np. przez pałeczki bambusowe. Saszetki zapachowe świetnie sprawdzają się za to w szafach.