Czas palenia świecy będzie zależał przede wszystkim od jej gramatury. Im większa świeca, tym na dłużej nam posłuży. Świece sojowe, mimo swojej wyższej ceny spalają się zdecydowanie wolniej niż popularne świece wykonane z parafiny. To sprawia, że są coraz chętniej kupowane. Aby cieszyć się świecą jak najdłużej, chronić ją przed utratą właściwości warto pamiętać o kilku wskazówkach.
Pierwsze palenie świecy jest najważniejszym etapem. Jeśli wykonamy je poprawnie zapobiegniemy kilku problemom. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze świecami po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się jak maksymalnie wykorzystać zakupioną świecę i cieszyć się nią.
Pierwsze palenie świecy
Zapalenie świecy na kilka, kilkanaście minut to jeden z podstawowych błędów. Zatem pierwsze palenie powinno trwać tak długo aż cała tafla wosku rozpuści się. Stworzony tzw. basen wosku zapobiegnie nierównomiernemu wypalaniu się świecy i tzw. tunelowaniu. W zależności od wielkości świecy powinniśmy ją palić od 1,5 do 4 godzin.
Przycinanie knota u świec
To często pomijana czynność. Ten prosty trik sprawi, że świeca będzie się palić rónomiernym płomieniem, który będzie odpowiedniej wielkości. Przed ponownym zapaleniem Twojej świecy skróć nadpalony knot na długość ok. 0,5 cm. Dodatkowo zapewni to czystość Twojej świecy, nadpalony knot nie będzie się kruszył do roztopionego już wosku, ani nie będzie się palił zbyt dużym płomieniem, który może mieć tendencję do “usmolenia” szkła. Zbyt długi knot może nieestetycznie dymić.
Dobierz wielkość świecy do wielkości Twojego pomieszczenia
Zasada dobierania wielkości świecy nie jest skomplikowana. Do małego pomieszczenia jak np. łazienka mogą się sprawdzić te małe świece, które znajdują się w naczyniach o niewielkiej średnicy. Jeśli poszukujesz świecy do np. przestronnego salonu, wybierz świecę większą, o większej średnicy. Duża świeca może zawierać kilka knotów. To zabieg, który stosuje się po to, aby cała powierzchnia świecy dobrze się wypalała.
Węch to zmysł, który się przyzwyczaja
To o czym musisz pamiętać to to, że świeca zapachowa będzie oddawać swój zapach w momencie, gdy wosk jest dobrze roztopiony. Daj jej dłuższą chwilę aby kompozycja mogła wypełnić całe pomieszczenie. Nasz zmysł węchu jest inteligentny i szybko się przyzwyczaja. Jeśli zatem nie czujesz świecy możesz przewietrzyć pomieszczenie. Ruch powietrza pozwoli lepiej roznieść się zapachowi. Możesz także przenieść świecę do innego pokoju, dać jej chwilę i ponownie wrócić do pomieszczenia gdzie stoi świeca. Nasz węch, który zmieni na chwilę środowisko na pewno wyczuje nowe nuty. Pamiętaj także, że każdy z nas inaczej odbiera zapachy. Dla czułych nosów ciężkie nuty mogą być zbyt obciążające, co może wpłynąć na samopoczucie.
Jak zgasić świecę?
Zgaszenie świecy poprzez zdmuchnięcie może powodować, że knot świecy będzie dymił przez dłuższą chwilę. Niektóre knoty mogą również delikatnie się tlić, co wydłuży czas dymienia. Energiczne zdmuchnięcie może także doprowadzić do rozbryzgu wosku. Zatem jak najbezpieczniej zgasić świece? Najlepszym sposobem jest tzw. udławienie płomienia, poprzez odcięcie dopływu powietrza. Wystarczy że zamkniesz palącą świecę dołączonym korkiem lub wieczkiem, a płomień sam zgaśnie. Dodatkowo ograniczysz dymienie do minimum, przez co unikniesz zapachu spalenizny, który zabije zapach wcześniej palącej się świecy. Jeśli należysz do świecocholików możesz wyposażyć się w dodatkowe akcesoria, jak gasidełko.
Pamiętaj o bezpieczeństwie przy paleniu świec
Nasze świece zostały przygotowane bardzo starannie, zgodnie z panującymi rozporządzeniami, głównie rozporządzeniem IFRA. Przy używaniu świec należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- świeca powinna stać na płaskiej powierzchni odpornej na ciepło i ogień,
- nie umieszczaj świecy w przeciągu lub blisko łatwopalnych rzeczy tj. np.: firanka
- nie pal świecy zbyt długo – świece w szkle mogą mocno się nagrzewać
- nie nachylaj się nad świecami – możesz stracić włosy lub rzęsy i brwi
- nie pozostawiaj świec bez nadzoru
- zachowaj szczególną ostrożność gdy w pobliżu znajdują się dzieci i zwierzęta
Świece to także chemia. Nie próbuj wypić roztopionej świecy. Może to gorzić poważnymi konsekwencjami.