Świeczki zapachowe wykonane w pięknych designach i jeszcze piękniej zapakowane stanowią częstą opcję na prezent dla bliskiej osoby. Palenie świeczek zapachowych sprzyja uczuciu relaksu i dla wielu osób stanowi dobry sposób na to, aby odprężyć się wieczorem w zaciszu prywatnych czterech ścian. W sklepach najczęściej spotykamy tradycyjne świece parafinowe, które są tanie, mogą ładnie pachnieć i świetnie wyglądać. Spalanie takich produktów wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami, ponieważ skład świec parafinowych zawiera substancje, wykazujące niekorzystne działanie dla zdrowia i środowiska. Czy palenie parafiny jest szkodliwe i dlaczego?
Jak powstaje wosk parafinowy?
Wosk parafinowy jest woskiem pochodzenia mineralnego i jest wytwarzany z surowców ropopochodnych. Proces produkcji wosku parafinowego zaczyna się od destylacji ropy naftowej, podczas której różne frakcje ropy są oddzielane od siebie w zależności od ich punktu wrzenia. Frakcja o najwyższym punkcie wrzenia, nazywana woskiem parafinowym, jest następnie poddawana dalszej obróbce, która polega na oczyszczeniu jej z nieczystości i nadaniu właściwej konsystencji. Aby uzyskać właściwą konsystencję, wosk parafinowy jest podgrzewany do odpowiedniej temperatury i mieszany z dodatkami, takimi jak oleje mineralne lub wazelina. Po schłodzeniu wosk jest gotowy do użycia w postaci bloków lub granulatów.
Czy spalanie wosku parafinowego jest szkodliwe?
Wosk parafinowy w swoim składzie zawiera szkodliwe substancje, takie jak: ● Parafina – uzyskiwana podczas produkcji ropy naftowej. Przy spalaniu parafina wydziela związki, które mogą powodować schorzenia układu nerwowego i oddechowego; ● benzen – jest to rakotwórcza lotna substancja, mogąca powodować zarówno ostre, jak i przewlekłe zatrucia; ● toluen – substancja może niekorzystnie działać na układ nerwowy i powodować bóle głowy, a także zaburzenia pamięci i koncentracji. Związek jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży; ● ftalany – u dzieci mogą uszkadzać układ nerwowy, są niebezpieczne dla płodu, dlatego kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na to, aby nie palić świeczek parafinowych dłużej, niż zaleca to producent.
Czym można zastąpić świece parafinowe?
Świece parafinowe największą szkodliwość wykazują spalane w zamkniętych pomieszczeniach. Choć badania dowiodły ich szkodliwości, to jednak palenie takich świeczek nie jest zakazane, trzeba jednak dbać o to, aby nie robić tego zbyt często i po zgaszeniu wywietrzyć pomieszczenie. Można też postawić na zdrowsze odpowiedniki, wybierając naturalne świeczki z wosku pszczelego lub sojowego.