Nierównomierne palenie się świecy zapachowej to niepożądany efekt, któremu na szczęście można zapobiegać. Jeżeli w Twojej świecy pojawia się tunel, a na ściankach zostaje wosk lub też świeca zaczęła się kopcić, a naczynie, w którym się znajduje, stało się osmolone, powinieneś wiedzieć, co robić, aby wpłynąć na równomierne wypalanie świecy. Podążaj za poniższymi wskazówkami.
Co zrobić, gdy w świeczce pojawia się tunel?
Dość częstym zjawiskiem jest tzw. tunelowanie świeczki. Oznacza to, że świeca spala się na środku, a na ścianach pozostaje wosk. Przyczyną nierównomiernego topienia się wosku jest najczęściej zbyt krótkie palenie świecy jednorazowo. Jeżeli świeca zapalona jest zbyt krótko, płomień nie ma czasu na to, aby rozgrzać i stopić wosk w równej ilości. Chcąc uniknąć wspomnianego zjawiska, warto stosować się do konkretnych zaleceń, dotyczących czasu jednorazowego palenia świecy. Po zapaleniu świeczki powinna ona palić się tak długo, aby roztopiony wosk pokrył całą powierzchnię świecy. Dopiero wtedy można ją zgasić.
Co zrobić, gdy wosk pozostaje po jednej stronie?
Czasem zdarza się, że w procesie spalania świeczki, wosk zostaje niespalony tylko po jednej stronie. Przyczyną jest zazwyczaj nierówne podłoże, na którym stoi świeczka. Jeżeli ustawienie świeczki na stabilnej, równej podstawie nie pomaga, być może powodem nierównego spalania jest złe ustawienie knota.
Jakie są inne przyczyny nierównomiernego palenia świecy?
Tunelowanie i nierównomierne spalanie świecy może mieć podłoże w nieodpowiednich warunkach palenia świeczki. Oprócz zbyt krótkiego jednorazowego czasu palenia świecy przyczyną takiego zjawiska jest także otoczenie. Jeżeli ustawimy świece w przeciągu lub w pobliżu otwartych okien, nadmiar powietrza może zaburzyć równomierną moc płomyka i doprowadzić do nierównomiernego topienia się wosku. Inną z częstych przyczyn powstawania tunelu lub wgłębień w świecy jest z kolei zbyt mała ilość tlenu dostarczanego do płomienia. Staje się on wtedy zbyt słaby i nie ma odpowiedniej siły do tego, aby spalać wosk na całej szerokości.
Częstym problemem jest także złe dopasowanie długości knota do szerokości świeczki. Jeżeli knot będzie zbyt krótki, płomień okaże się zbyt słaby, aby ciepło dotarło do krańców świecy i dlatego wosk po bokach nie będzie wtedy spalany.
Nierównomierne palenie świecy to częste zjawisko, któremu można zapobiegać także poprzez odpowiednie podcinanie knota przed każdym kolejnym zapaleniem świecy. Długość knota powinna wystawać na ok. 6-8 mm nad powierzchnię wosku.