Prawidłowe palenie i gaszenie świecy ma duże znaczenie dla równomiernego spalania wosku. Dlatego bardzo ważne jest, aby robić to w odpowiedni sposób. Popularne zdmuchiwanie płomienia nie jest dobrą metodą gaszenia świecy zapachowej, ponieważ może przyczynić się do tunelowania oraz dymienia. Jak palić i jak gasić świecę, aby zapewnić jej jak najlepszą żywotność?
Jak prawidłowo gasić świecę – krótki poradnik
Może to wydawać się banalne, jednak miłośnicy palenia świec zapachowych, powinni zapoznać się z zasadami ich prawidłowego gaszenia:
- Niezależnie od tego, czy są to świece sojowe, woskowa, parafinowa, ważne jest, aby upewnić się, że znajdują się one na stabilnej powierzchni, odpornej na ogień. Nie powinno się zostawiać świecy bez nadzoru, szczególnie jeśli znajduje się w pobliżu materiałów łatwopalnych.
- Przed gaszeniem świecy należy usunąć wszelkie przedmioty łatwopalne znajdujące się w jej pobliżu, takie jak zapałki, papier czy ozdoby. Należy upewnić się również, że nie ma w pobliżu przeciągów, które mogą zdmuchnąć ogień.
- Do gaszenia świecy najlepiej wykorzystać specjalne gasidła, szczypce lub dmuchawę do świec.
- Decydując się na zdmuchnięcie płomienia, należy zrobić to powoli i ostrożnie w kierunku dołu świecy, aby uniknąć rozprzestrzenienia się dymu i pyłu.
- Trzeba upewnić się, że płomień został całkowicie ugaszony i sprawdzić, czy nie pozostały żadne iskry ani żarzące się części.
- Chcąc zapalić świecę ponownie, należy odczekać kilka minut, aż kłęby dymu całkowicie się rozwieją.
Należy pamiętać o tym, aby nie gasić świecy wodą. Takie działanie może doprowadzić do zagrożenia rozszerzeniem płomienia, zwłaszcza w przypadku świec na bazie oleju.
Dlaczego prawidłowe gaszenie świecy jest takie ważne?
Prawidłowe gaszenie świecy jest ważne między innymi ze względów bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że nieumiejętne zgaszenie płomienia może doprowadzić do sytuacji odwrotnej i spowodować pożar lub obrażenia ciała. Jeżeli nie zadbamy o to, aby bezpiecznie zgasić świecę, możemy przyczynić się do wydzielania dymu i pyłu z knota i wytworzenia związków niekorzystnych dla zdrowia.
Jedną z najważniejszych zalet prawidłowego gaszenia świecy jest także wydłużenie żywotności samego produktu. Szybkie zdmuchiwanie płomienia może przyczynić się do zjawiska tunelowania lub uszkodzenia knota, a to spowoduje, że świeczka szybciej się wypali, a przy tym będzie nieestetycznie wyglądać.